YÖKDİL Sınavına Bizimle Hazırlanın

Ülkemizin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olma hedefi dikkate alındığında, bu hedefe ulaşabilmesi ancak nitelikli bilgi üretimi ve özellikle de nitelikli insan faktörü ile mümkün olabilecektir. YÖKDİL bu amaca yönelik olarak hazırlanmış ve dil yeterliliğini belirlemeye dayalı bir sınavdır.
YÖK, ülkemizin 100 öncelikli alanında 2000 doktoralı insan kaynağı yetiştirilmesi projesi kapsamında YÖKDİL sınavına başlatmıştır.

Amaç; Doktora ve Doçentlik başvuru sürecinde baraj niteliğinde olan dil sınavı sürecinin iyileştirilmesi olup, bu girişim üniversitelerimiz tarafından da olumlu karşılanmıştır.

YÖKDİL sınavı hangi dilleri kapsar?

İlk sınav 5 MART 2017 tarihinde İngilizce olarak yapılmıştır. İkinci sınav ise; İngilizceye ek olarak Almanca, Arapça ve Fransızca dillerinden de yapılacaktır.

YÖKDİL sınavı ne zaman yapılacak?

YÖKDİL Sınavı, ilk kez 5 Mart 2017 tarihinde tek oturumda 30 ilimizde gerçekleştirilmiştir. İkinci sınav ise 09. TEMMUZ 2017 tarihinde İngilizce. Almanca, Fransızca, Arapça dillerinden çoktan seçmeli olarak yapılacaktır. Sadece 2017 yılına özgü olmak kaydı ile üçüncü sınav ise KASIM 2017 de yapılacak olup daha sonraki yıllarda iki kez olarak uygulamaya devam edilecektir.

YÖKDİL sınav başarısı nasıl değerlendirilecek?

YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir. Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup, yanlış verilen cevaplar sınav sonucuna etki etmeyecektir. Çoktan seçmeli 80 sorunun sorulduğu ilk sınavda adaylara yanıtlamaları için 180 dakika verilmiştir.

YÖKDİL ve YDS arasındaki fark nedir?

  • Öncelikle adaylar, her iki sınava da girebilecekler ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacaktır.
  • YDS sınavı, adayları ağırlıklı olarak okuma odaklılığı açısından değerlendirebiliyor.
  • YÖKDİL ise, dil yeterliliğinin konuşma ve dinlemede de değerlendirilmesine olanak sağlıyor.
  • YÖKDİL sınavında adayların alanlarına özgü sorular bulunacak. Sosyal bilimler, beşeri bilimler, sağlık bilimleri, fen bilimleri ve mühendislik alanlarında, adayların alanlarına özgü metinler ile dil bilgisi ölçülecek.

AMERİCAN LİFE YÖKDİL’E NASIL HAZIRLIYOR?

  • American Life uzman kadrosu; sınav İngilizcesinde, her sınavın içeriğine özgün müfredat ve çalışma metodu geliştirir.
  • Böylece, kısa sürede amaca odaklı ve maksimum faydayı elde edecek program ile eğitim devam eder.
  • Sınav içeriğine ve amaca uygun materyaller ile destekleyerek, öğrenmeyi pekiştirir, keyifli hale getirir.
  • Yaygın şube ağında yer alan Clup ve konuşma sınıfları gibi ek destekler ile sınava tam olarak hazırlanmanızı sağlar.
  • Deneme sınavları ile ilerlemeyi ölçer ve gelişim alanlarını belirleyerek, odaklanmanızı sağlar.

Kısaca, American LIFE YÖKDİL sınavında da yanınızdadır. Temmuz ayında yapılacak olan YÖKDİL sınavı için,  sınırlı kontenjan ve kayıt avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Yabancı Dil Kursu Detayları İçin Sizi Arayalım?