ÖSYM YDS2018-08-07T14:53:55+00:00
  • osym-yds-sinavi-bilgi.jpg

osym-yds-sinavi

YDS NE SINAVIDIR?

YDS; 2013 yılında KPDS ve ÜDS sınavlarının tek çatı altında toplandığı, üniversitelerce doktora ya da yüksek lisans yapmak isteyenlerden, yabancı dil bilgisi gerektiren memuriyetlerin işe alım süreçlerinde ve dil tazminatı almak isteyen memurlardan devlet kurumlarınca talep edilen merkezi bir yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Başta İngilizce olmak üzere Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça, Bulgarca, Çince, Danca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca gibi birçok dilde gerçekleşmektedir. Ancak ÖSYM İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça dışındaki dillerin sınavına girmek isteyenlere yılda yalnızca bir sınav hakkı tanımıştır ve sınav merkezi Ankara’dır. Bu dillere başvurular beklenen kontenjanın altında kaldığı takdirde adaylara çoktan seçmeli türde bir sınav değil, bir çeviri sınavı uygulanmaktadır.

KİM HAZIRLAR?

Sınav, ÖSYM tarafından hazırlanır.

BU SINAVA KİMLER İHTİYAÇ DUYAR?

Yüksek lisans ya da doktora yapmak isteyen öğrenciler, dil tazminatı isteyen memurlar ya da yabancı dil tasdiği isteyen bazı devlet kurumlarına başvuruda bulunacaklar ihtiyaç duyar.

SINAV ÜCRETİ NEDİR? ÖDEME NASIL YAPILIR?

Ücretler her yıl farklılık göstermekte olup 2017 İlkbahar dönemi için 90 TL belirlenmiştir. Ödemeler ÖSYM’nin o yıl o dönem için belirlediği bankalar ve atmlerinden yapılmaktadır.

SINAVDAN ALACAĞINIZ SONUCU HANGİ KURUMLAR TALEP EDER?

Üniversiteler ve devlet kurumları YDS puanı talep etmek etmektedir.

SINAVIN SÜRESİ NE KADARDIR?

YDS toplam 180 dakika sürmektedir.

PUANLAMA NASILDIR VE KAÇ YIL GEÇERLİDİR?

YDS’de her soru 1.25 puan değerindedir ve 100 puan üzerinden değerlendirilirsiniz. Yanlış cevapları doğruları götürmemektedir. Alınacak puan sınav tarihinden itibaren 5 yıl geçerlidir.

SINAVIN İÇERİĞİ NELERDİR?

YDS sınavı kelime, dilbilgisi ve okuma becerilerini ölçen bir sınavdır. 80 sorudur ve 10 soru türü vardır:

  • 1. – 6. Sorular kelime bilgisi, 7. – 16. Sorular dilbilgisi
  • 17. – 26. Sorular Cloze Test
  • 27. – 36. Sorular Cümle Tamamlama
  • 37. – 42. Sorular Türkçe-İngilizce ve İngilizce-Türkçe Çeviri
  • 43. – 62. Sorular Paragraf
  • 63. – 67. Sorular Diyalog Tamamlama
  • 68. – 71. Sorular Restatement
  • 72. – 75. Sorular Paragraf Tamamlama
  • 76. – 80. Sorular Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle

BU SINAVA NASIL HAZIRLANMALIDIR?

YDS’ye hazırlanırken dilbilgisi öğrenmek, kelime dağarcığını genişletmek, soru teknik ve stratejilerini öğrenmek ve bol bol soru ve deneme çözmek önerilir.

DETAYLI BİLGİ İÇİN SİZİ ARAYALIM?